Jak vybrat šipky

V současné době můžeme rozdělit šipkovou hru na dvě základní kategorie:

Klasické šipky
ve světě všeobecně zvané STEELTIP s ostrou kovovou špičkou, používají se na sisálové terče
Moderní šipky
známé též jako sportovní šipkové přístroje nebo elektronické šipky, všeobecně zvané SOFTTIP.
Úroveň vybavení můžete posuzovat ze dvou pohledů. Obecnou kvalitu a cenu určuje použitý materiál a technické zpracování. Kvalitu herní poznáte především podle sebe, jak vám šipka sedne do ruky a který terč vám nejlépe vyhovuje.

Šipek je velký výběr mnoha typů, jsou hladké i drsné, mají štíhlá i baculatá těla, mají pestrobarevné letky.

Svoje šipky vybírejte pozorně a nestyďte se jich pár při nákupu vyzkoušet. Důležité je aby šipka padla do oka a do ruky. Musí se vám držet v prstech příjemně a přirozeně. Při hodu by měla opouštět vaši ruku lehce a plynule. Její let má být komíhavý a ideální je, když se zabodne kolmo k terči.

Pokud jste úplnými začátečníky a nejte si ještě jisti ve správném uchopení šipky ani v postavení, zvolte raději nějakou levnější sadu, která vám pomůže na cestě k výběru takových šipek, které pak možná budou provázet vaši hru celý život.

Současná šipka se skládá z mnoha variant čtyř základních dílů:

Hroty (tip)
Tělo (barrel) - závaží
Násadka (shaft)Letka (flight)

Hroty
Hroty jsou jedním ze základních znaků pro rozlišení klasických a moderních šipek. Klasika se hraje s ostrými ocelovými hroty (odtud název Steeltip), moderní šipky používají, s ohledem na konstrukci elektronických terčů, výhradně hroty plastové (odtud Softip).

Steely mají většinou hroty napevno zapuštěné v těle šipky a je dobré je občas přibrousit.

Těla softových šipek jsou opatřena závitem a plastové hroty lze měnit. Někdy totiž dochází k jejich poškození a je potřeba použít náhradní. Tvrdé plastové hroty dobře drží tvar, ale občas se lámou. Měkké déle vydrží, ale časem se mohou zkroutit. Jejich cena je však taková, že vás to nemusí příliš trápit.

Mnozí hráči stále častěji používají kromě plastových i výměnné ocelové hroty, aby bez problému mohli hrát obě kategorie. Ale pozor! Na elektronické terče nikdy nehrajte s ocelovými hroty!

Plastové hroty se vyrábějí v několika délkách. U většiny typů se používá užší normalizovaný závit typu 2BA.

Tělo - závaží
Tělo je základem každé šipky, posuzujeme ho ze tří hledisek:

Materiál
Hmotnost
Povrch a tvar
Materiál
Základními materiály pro výrobu těl jsou mosaz (brass) a slitina wolframu (tungsten-nickel). Hlavní rozdíl je v tom, že wolfram je ušlechtilejší a dvakrát težší než mosaz. V praxi to znamená, že tělo wolframové šipky má při stejné hmotnosti poloviční objem než mosazné, lépe umožňuje zásah tří šipek do jednoho místa a tím vyšší skórování (např. 3x3x20=180 bodů). Zjednodušeně řečeno: štíhlá wolframová šipka tolik nepřekáží ostatním. Začátečníkům většinou zcela postačí mosazná těla, ale opravdový hráč se určitě brzy začne rozhlížet ve světě šipek s určitým podílem ve slitině wolframu, který bývá vyjádřen procenty (70%, 80%, 90%, 95% tungsten atd.). Použitý materiál ovlivňuje i cenu. Wolframové šipky jsou samozřejmě dražší.

Hmotnost
Tady se opět projeví rozdíl mezi steeltipy a softtipy. Pro hru na citlivých elektronických terčích se používají šipky s těly o hmotnosti 12-18 gramů. Běžně užívané šipky pro klasiku mají hmotnost 18-28 gramů. Výjimečně se setkáte i s extrémní řadou těl o hmotnostech 30-40 gramů.

Obecně se říká, že pro začátečníky a hru v nervózním atmosféře velkých turnajů jsou vhodnější šipky težší, které se lépe vedou. Ale záleží především na vás, jaká hmotnost vám nejvíce vyhovuje. Statistiky uvádějí, že v softipech se nejčastěji užívá 16 gramů, ve steelech 22 gramů.

Povrch a tvar
Rozmanitost designů těla šipky bude patrně to první, co vám při výběru padne do oka. Nejde však tolik o krásu jako o účelnost.

Tvar je ovlivněn především umistěním težiště - po celé délce, uprostřed nebo vpředu.

Povrch může být téměř hladký nebo různě zdrsněný. Často dochází ke kombinaci uvedených prvků. Vyzkoušejte více možností, dejte na váš pocit, aby se šipka dobře a příjemně držela v ruce.

Násadka
Násadka je mezičlenem mezi tělem a letkou a může výrazně ovlivnit letové vlastnosti šipky.

Velmi populární jsou levné násadky z plastů, většinou polykarbonátů, které se však poměrně často lámou. Násadky vyrobené z hliníku jsou pevné a spolehlivé, i když se někdy po dlouhodobém hraní pokřiví. Použití materiálu kosmického věku představují násadky titanové. V každém případě je dobré mít vždycky nějakou tu náhradní násadku při sobě.

V horní části je násadka opatřena zářezy, do kterých se zasouvá letka. Nezasouvejte letku do zářezů nasilím, aby se nepoškodila. Raději je nožíkem opatrně pootevřete. U některých novějších typů je horní část násadky se zářezy otočná tak, aby umožnila rotaci letky a snadnější proniknutí šipkám, které zasahují stejné pole.

V dolní části je násadka opaatřena standardním závitem 2BA, který se vešroubovává do těla šipky.

Nejpoužívanější jsou násadky o délce 48-50 mm (Medium), ale někteří hráči s oblibou používají i kratší 35-38 mm (Short), či dokonce 28 mm (Extra Short). Škála hmotností násadek je široká od 0,7g do 2,8g.

Těžko poradit, kterou násadku zvolit. Materiál a design jsou otázkou trvanlivosti a vkusu, délka a hmotnost zase zkoušení a stylu vašeho hodu.

4. Letky
Hroty, těla i násadky jsou důležité součásti šipky, letky jsou důležité pro správný směr letu.

Základních tvarů je několik, ale obecně platí, že pro lehké šipky se většinou užívají letky s užší s menší plochou a pro težké naopak.

Pro výběr přejděte do sekce šipek značkových od renomované firmy Harrows nebo do sekce s naší privátní značkou BROTHER, kde najdete kvalitní produkty za mnohem nižší ceny než je tomu u šipek Harrows.