Jak vybrat eliptical
elipticke-trenazery-ellipticaly
V první řadě je dobré uvést, že eliptický trenažér si lidé často pletou s pojmem orbitrek. Orbitrek je však značka výrobce a nikoliv označení pro tento typ trenažéru. V současnosti se pro typ trenažéru, jehož princip je založen na eliptickém pohybu používá název eliptický trenažér, eliptical nebo crossový trenažér. Na západě ho najdete pod názvem crosstrainer, od tohoto názvu je odvozen název crossový trenažér. Z tohoto důvodu budeme v textu uvádět všechny typy názvů.
Před koupí byste si měli položit následující otázky a podle nich eliptický trenažér vybrat.
Kdo bude na eliptickém trenažéru cvičit?
• jedna osoba, dvě, celá rodina ...
Jak často plánujete na elipticalu cvičit?
• hodinu denně, dvě hodiny, 3x týdně po jedné hodině a podobně ...
Výška a hmotnost osob, které budou na eliptickém trenažéru cvičit.
• Nejvyšší osoba má 170 cm, 190 cm, váhu 60 kg, 90 kg, nebo 120 kg.
Váš rozpočet na koupi crossového trenažéru.
• Cena eliptického trenažéru je přímo úměrná jeho konstrukci. Jaký je v konstrukci elipticalu rozdíl, si uvedeme níže.
Cena eliptického trenažéru se odvíjí od jeho konkrétní konstrukce. Základní parametry, kterých je třeba si při výběru trenažéru všímat jsou:
• Hmotnost setrvačníku eliptického trenažéru
• Brzdný systém eliptického trenažéru
• Délka kroku eliptického trenažéru
• Počítač eliptického trenažéru
• Nosnost eliptického trenažéru
Pojďme si tedy projít podrobněji každý jeden parametr. Na první pohled se může zdát, že jsou všechny crossové trenažéry stejné a při výběru se orientujete převážně podle ceny, to však není pravda.
Setrvačník crossového trenažéru
V parametrech crossových trenažérů se uvádí hmotnost setrvačníku. Obecně platí pravidlo, čím těžší setrvačník, tím hladší a plynulejší chod. Čím těžší setrvačník crossového trenažéru, tím možnost vyšší zátěže. Nejzákladnější eliptické trenažéry mají setrvačník s nízkou hmotností. Kvalitní trenažér, který Vám poskytne plynulý chod a dostatečnou zátěž by měl mít setrvačník, nebo jinak řečeno zátěžové kolo o hmotnosti od 5 kg výše.
Brzdný systém crossového trenažéru
V našem e-shopu naleznete 2 brzdové systémy trenažérů s eliptickým pohybem.
Páskový brzdný systém, se dnes nachází jen u nejlevnějších modelů. Tento systém funguje na principu brzdění setrvačníku páskou. Nevýhodou je vysoká hlučnost, kterou vytváří tření pásky o setrvačník a tím pádem i nižší životnost.
Magnetický brzdný systém, se dnes nachází u většiny crossových trenažérů. Principem je kovový setrvačník, kolem kterého je z jedné strany magnet. Jak si měníte intenzitu zátěže, tím magnet k setrvačníku přibližujete, nebo vzdalujete. Při tomto brzdném systému eliptických trenažérů nevzniká mechanický odpor, proto se vyznačují tichým chodem a dlouhou životností.
Manuálně ovládané crossové trenažéry mají většinou 1-8 stupňů zátěže. Princip je velmi jednoduchý, kde zátěž ovládáte mechanickým otočným táhlem, které přibližuje nebo vzdaluje magnet od setrvačníku. Elektronicky ovládané crossové trenažéry mají magnet, který ovládá servomotor, a zátěž nastavujete pomocí počítače. Výhodou je větší počet stupňů zátěže, lepší přizpůsobení každé osobě a programové vybavení.
Délka kroku crossového trenažéru
Délka kroku při výběru eliptického trenažéru je asi nejdůležitější faktor. Právě pohyb na samotném trenažéru je to nejdůležitější. Každý z nás má jinou výšku, váhu, délku rukou, nohou a tím i biomechaniku pohybu těla. Při výběru berte v úvahu i tento údaj.
Levné eliptické trenažéry mají vzhledem ke své ceně, malou konstrukci. Malá konstrukce znamená krátký a vysoký krok. Pokud chodíte do fitness centra, určitě jste se již setkali s profesionálním eliptickým trenažérem. Tyto profi stroje mají délku kroku až 42cm. Jsou velmi příjemné a jsou tak říkajíc vhodné pro každou výšku postavy.
Každý 1 centimetr délky a výšky kroku je velmi cítit. Délku kroku doporučujeme minimálně 35 cm. Pokud má eliptický trenažér menší výšku kroku, znamená to, že své klouby zatěžujete mnohem méně při pohybu celého těla.
Při výběru tedy volte co nejdelší a nejnižší krok. Takový pohyb je vhodný i pro nižší, ale i vyšší postavy. Pokud byste hledali eliptický trenažér pro celou rodinu, volte trenažér se setrvačníkem v přední části. Celá konstrukce má vliv na mechaniku pohybu na tomto trenažéru. Pokud má crossový trenažér setrvačník vpředu, dosáhne se nižšší a delší krok. V praxi to znamená délku kroku kolem 50 cm. Takový eliptický trenažér bude vyhovovat nízkým, ale i vyšším postavám. Obzvláště je vhodný pro starší osoby, jelikož při nižším kroku méně namáháte vaziva kolenních kloubů.
Počítač crossového trenažéru
Počítač crossového trenažéru je v dnešní době základním vybavením každého modelu. Při manuálně ovládaných elipticaloch, Vám počítač zobrazuje základní údaje jako jsou: čas, rychlost, spálené kalorie a tepovou frekvenci. Při manuálních nebo mechanických trenažérech, které nevyžadují připojení do elektrické sítě, je počítač napájen klasickými bateriemi. Důležitým faktem je nepodsvícený displej a malá obrazovka s údaji.
Při elektronicky ovládaných crossových trenažérech se pomocí počítače ovládá i samotná zátěž. Kvalitnější crossové trenažéry mají i lépe vybavené počítače. Samotné počítače mohou být podsvícené pro lepší zobrazování dat, mohou mít různé velikosti displejů, větší nebo menší počet programů a doplňkové vybavení.
Nosnost crossového trenažéru
Nosnost crossového trenažéru je parametr, podle kterého snadno odhadnete kvalitu a robustnost samotné konstrukce. Základní modely mají maximální nosnost 100 kg. Čím je eliptický trenažér větší, má i pevnější konstrukci. Následně maximální nosnost eliptického trenažéru stoupá na 120, 130 až 150 kg..
Pokud vybíráte eliptical pro celou rodinu, nebo pro větší počet uživatelů, je třeba vědět hmotnost nejtěžší osoby. Samozřejmostí je i rezerva tohoto údaje. Pokud vážíte 90 kg, určitě nevybírejte eliptical s maximální nosností 100 kg, i když se do limitu vejdete. Čím větší rezerva, tím automaticky méně namáháte celou konstrukci a prodlužujete životnost samotného trenažéru.