Jak vybrat běžecký pás

Běžecké trenažéry patří rozhodně mezi nejoblíbenější cvičební nástroje v rámci celého spektra populace. Cvičí na nich s oblibou ženy i muži. Neobejdou se bez něj teenageři, ale i senioři. Rozhodně pomáhá profesionálním sportovcům, ale i amatérům. Je prostě všestranným pomocníkem při získávání kondice, nebo upevňování, zda znovu získávání zdraví po operacích, příp. úrazech. No a neobejdeme se bez něj při formování postavy a redukci hmotnosti.

Co je vlastně běžecký trenažér, nebo i podobně nazýván běžecký pás?
Je to typ trenažéru, pomocí, kterého můžeme provádět běh, příp. chůzi v interiéru.

 

Chůze a tedy i zrychlená chůze - běh, je pro člověka naprosto přirozeným pohybem a proto zároveň i nezbytným. Prokrvuje se při něm svalstvo, zrychluje dýchací rytmus, činnost srdce. To vše ve správném poměru má významný vliv na tělesnou kondici, ale zároveň je také prevencí před dnes tak populárními civilizačními chorobami, které ve významné míře způsobuje nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, nesprávné složení stravy.
Je vynikající, když se rozhodneme, že jdeme udělat něco pro své zdraví a milujeme pohyb - ať už chůzi nebo běh - ale co když nám to nedovoluje realizovat například rozložení pracovní doby, či nepřítomnost vhodného areálu, daleko do parku, lesa a to již nemluvíme o tom, že ne každý v oblibě běhat v dešti, nebo zimě.

Ale je zde řešení !!! Všechny tyto komplikace (někdy i výmluvy, přiznejme si) nám velmi pohodlně dokáže vyřešit právě běžecký trenažér. Eliminuje všechny nepříznivé vlivy počasí, předchází zraněním v členitém terénu v exteriéru (a umožní Vám běžet po rovině, ale i do kopce), je připraven k použití v kterékoliv hodině dne. Dokáže Vám zároveň měřit a vyhodnocovat intenzitu tréninku, čímž Vám pomáhá vytvářet velmi důležitý motivační faktor.
Právě kvůli všem těmto pozitivům si běžecké trenažéry kupují jednak lidé, kteří mají rádi procházky, běh ve volné přírodě, ale nedovoluje jim to počasí, roční období, pracovní vytíženost, nebo zdravotní stav. Je vyhledávaným pomocníkem pro sportovních začátečníky, ale i aktivní sportovce a nezbytný pro profesionální sportovce.
V neposlední řadě je běžecký pás používán i při rekonvalescenci po úrazech, příp. operacích pohybového aparátu. Je součástí vybavení každého lepšího rehabilitačního oddělení.


Běžecké trenažéry se podle technických parametrů rozdělují do 3 úrovní:

Domácí - jsou určeny pro použití v domácnosti, při jejich konstrukci se počítá, že budou používány denně cca 2 hodiny,
Klubové - jsou určeny pro kluby, penziony, hotely, wellness centra, kde by měly být používány denně cca 4 - 6 hodin,
Profesionální - jsou určeny pro komerční posilovny a musí snést i 24 hodinový provoz.

Profesionální běžecké trenažéry, jak je znáte lze z fitness center, jsou již mechanicky a elektronicky složité technické zařízení, které mají např. velmi kvalitní odpružení.
Kvalitní běžecký trenažér může poskytnout bezpečný a zábavný způsob pro celou rodinu na cestě ke zdravému životnímu stylu. Proto je velmi důležité vybrat správný běžecký pás, na základě konkrétních cílů.
Protože víme, že výběr vhodného běžeckého trenažéru, tedy takového, který splní v plném rozsahu všechny Vaše očekávání, není jednoduchá věc, budeme se Vám snažit poradit, jak neudělat 13 chyb při jeho výběru.


1.Kdo bude na běžeckém trenažéru cvičit?

Plánujete cvičit sám / a, nebo s partnerem / kou, případně celá rodina? Pokud bude trenažér využívat několik osob je třeba vybírat s ohledem na maximální zatížení. Tedy je třeba znát hmotnost nejtěžšího cvičícího a přidat ještě rezervu 30%, aby stroj nefungoval v hraničních parametrech. Více o nosnosti trenažéru si povíme v bodě č.9.

Tip: Při koupi trenažéru si důkladně promyslete, KDO bude na něm cvičit. Pokud vás bude víc, tak byste to měli vzít v úvahu, aby se nestalo, že to váš trenažér výkonově nebude zvládat. Čím více lidí bude na něm cvičit, tím musí zvládnout vyšší počet "pracovních hodin".


2.Jak často plánujete cvičit na běžeckém trenažéru?

Tak, jak jsme již zmínili, domácí běžecké trenažéry jsou stavěny na denní zátěž cca 2 hodiny, takže je třeba předem zvážit, kolik osob bude na něm cvičit a jak intenzivně. Netřeba podceňovat tento faktor, neboť v případě sportovně založené rodiny počet provozních hodin se velmi snadno dostane nad tuto hranici, což se samozřejmě projeví na životnosti tohoto zařízení.

Tip: Pokud patříte k začátečníkům a plánujete běh většinou venku a běžecký trenažér máte jen jako doplněk, stačí Vám i základní běžecký trenažér. Nicméně pokud plánujete trenažér využívat pravidelně i každý den, minimální cenová hranice je od 16.000Kč. Takový trenažér má už technické parametry na pravidelný trénink.

 

3. Základní parametry běžeckého trenažéru
Rádi Vám pomůžeme zorientovat se v technických parametrech běžeckého trenažéru. Parametry, které je třeba si všímat při jeho výběru jsou zejména:

Výkon motoru
Sklon běžecké plochy
Velikost běžecké plochy
Rychlost běžeckého trenažéru
Počítač běžeckého trenažéru a programové vybavení
Měření tepové frekvence
Nosnost
Skládání a přesun
Záruka
Těch parametrů je docela dost, však? Nevadí, pokusíme se Vám je trochu přiblížit a tím Vám ulehčit samotný výběr.


4. Výkon motoru
Srdcem každého běžeckého pásu je jeho motor. Lidově řečeno, čím silnější motor, tím větší výkon motoru a tím delší životnost trenažéru. Výkon motoru je uvedeno v koňských silách, nebudeme Vás unavovat definicí výkonu jedné koňské síly (HP), raději si řekněme, že tento výkon se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 1,25 - 6 HP.

Je třeba mít ujasnění sportovní záměr, tj jak často plánujete cvičit, kolik budete cvičit. Takové nejjednodušší pravidlo platné pro domácí trénink je, že motor má mít výkon alespoň 2 HP.

 

5. Sklon běžecké plochy
Sklon běžecké plochy, nebo úhel, slouží k simulaci běhu nebo chůze do kopce. Tím zreální Vaše cvičení oproti podmínkám v exteriéru a zároveň vytváří potřebné pobídky pro svalstvo. Tato hodnota bývá při běžeckých trenažérech udávána v% - tech. Standardně mívají jednotlivé modely tuto hodnotu v rozmezí 0 - 20%. Základní domácí běžecké trenažéry mají sklon v rozmezí 0 - 10%.

V nabídce jsou běžecké pásy na kterých si sklon musíte nastavovat ručně. To v praxi znamená, že pokud chcete změnit sklon běžecké plochy, musíte sjet z pásu, manuálně nastavit jiný sklon a znovu nastoupit na pás. Nejčastěji takové modely umožňují nastavit 3 úrovně sklonu. Je to rozhodně méně uživatelsky komfortní, což se však zase odrazí na nižší ceně tohoto pásu.

Pokud však plánujete běžecký pás využívat pravidelně, rozhodně doporučujeme pás s elektronickým nastavováním sklonu. Ten si pak pohodlně nastavujete na displeji, nebo i přímo na madlech - rukojetích trenažéru.


6. Velikost běžecké plochy

V praxi platí jednoduché pravidlo, čím větší rozměr běžecké plochy, tím větší komfort při používání a tím menší pravděpodobnost zranění. Tento parametr bývá často podceňován, ale třeba si zároveň uvědomit, že vyšší cvičenci mají i delší krok při chůzi a to už ani nemluvě o běhu. Tehdy se významně zvětšuje délka kroku. Délka běžecké plochy se běžně pohybuje v rozmezí 115 - 165 cm.


Velmi důležitá je také šířka běžecké plochy, bývá cca od 40 - 60 cm. Pokud máte dostatečně širokou běžeckou plochu (alespoň 42 cm) nemusíte věnovat takovou pozornost vybočení během běhu, při kterém byste se dostali mimo běžeckou plochu (riziko úrazu).
Ze zkušeností doporučujeme na klasický "domácí" trénink volit šířku alespoň 42 cm a délku minimálně 120 cm. Pod takový rozměr běžecké plochy kupujete trenažér na úkor komfortu, jako při chůzi, tak při běhu. Samozřejmě, čím větší je běžecká plocha, tím větší je i celkový rozměr běžeckého pásu. Někdy je nutné proto volit určité kompromisy mezi jednotlivými parametry.

Tip: Na rozměr běžecké plochy dávejte větší pozor, pokud je Vaše výška nad 180 cm. Vyšší postavy totiž dělají delší kroky, mají větší chodidla a podobně. Běžecký trenažér nekupujete na jeden rok, ale jako partnera na dlouhodobé tréninky. Volte tedy co největší rozměr běžecké plochy v dané cenové hladině Vašeho rozpočtu. Rozměr běžecké plochy upřednostněte před počtem programů trenažéru !!!


7. Počítač běžeckého trenažéru a programové vybavení
Většina běžeckých trenažérů má LCD displeje pro zobrazování aktuálních tréninkových hodnot, jako jsou např. čas, ujetá vzdálenost, rychlost, sklon, počet spálených kalorií, tepová frekvence a pod. Ty kvalitnější běžecké pásy mají již zabudované plnobarevné displeje s větší nabídkou zobrazovaných údajů, případně mají propojení na IPod, MP3 atd.


Je třeba si uvědomit, že displej běžeckého pásu, resp. jeho konzola obsahuje v podstatě počítač, který vyhodnocuje Váš trénink, sleduje několik údajů a řídí jednotlivé technické parametry pro správný chod. Pomocí displeje probíhá i volba jednotlivých přednastavených programů, případně tvorba vlastního programu a také manuální volba jednotlivých parametrů, jako jsou rychlost a sklon.

Tip: Volte přehledné displeje, které mají zabudované i rychlé volby pro rychlost a sklon. Je to velmi praktické!


Počet programů je jedním ze základních parametrů, které se uvádějí u každého běžeckého trenažéru. U všech běžeckých pásů s automatickým náklonem běžecké plochy, všech cenových kategorií je již v nabídce několik přednastavených programů. Běžný počet se pohybuje od 5 a více, záleží na konkrétním modelu.

Program v jednoduchosti řečeno znamená předdefinovaný profil trati, což znamená simulaci běhu v přírodě s terénními nerovnostmi. Například program P1 Vám postupně zvyšuje rychlost a sklon. Program P2 Vám na 5 min zvýší rychlost na 8 km / h, následně na 2 min. zvýší na 10 km / h a zbývajících 20 minut upraví rychlost na 4 km / h. V těchto jednotlivých časových úsecích samozřejmě mění i sklon běžecké plochy.

Každý program určuje jiný profil trati. Který program budete využívat je již na Vás, je třeba jej volit i s přihlédnutím na cíl Vašeho tréninku, např. zda chcete redukovat tukové zásoby, nebo nabírat sílu. Dnes jsou v nabídce běžecké pásy, které lze připojit např. k Google Maps a na obrazovce sledujete pomocí Google Street View reálnou situaci a počítač běžeckého trenažéru řídí parametry nastavení podle reálného profilu terénu ve skutečnosti. Samozřejmě, tyto modely jsou z vyšších cenových kategorií.

Obecně platí, čím vyšší počet programů, tím lepší výběr nejvhodnějšího programu pro Vás. Samozřejmě ani při jednom běžeckém trenažéru nesmí chybět manuální program, kde si rychlost a sklon nastavujete dle vlastní potřeby v reálném čase, případně máte možnost navolit si profil tratě individuálně.

Z komerčních posiloven máme odpozorováno, že klienti i tak nejvíce používají manuální režim. Zřejmě to souvisí s tím, že výkonnost každého jednotlivce v jednotlivých dnech kolísá, ba do konce i v různých časových pásmech dne. A tak manuální nastavení jednotlivých parametrů může nejspolehlivější kopírovat Vaši momentální fyzickou dispozici.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na pulsem ovládané programy. Mají označení HRC (Heart Rate Control). Tyto programy využívají uživatelé, kteří mají jasně stanovené cíle, jako je např. budování tělesné kondice, nebo spalování přebytečných tukových zásob.

Při cvičení totiž velká část uživatelů dělá základní chybu, kterou je nesledování vlastní tepové frekvence. Chcete-li například spalovat tuky, je třeba cvičit delší časový úsek (více než 20 min.) A na nižší tepové frekvenci (55% - 65% vaší maximální tepové frekvenci). Velká část cvičenců je přesvědčena, že když trénuje při vysoké tepové frekvenci a jsou celí mokří, spalují tuky. Ve skutečnosti spalují cukry. (Samozřejmě, v jednoduchosti řečeno ☺)

Naopak, pokud chcete budovat svou fyzickou kondici, musíte trénovat při vysoké tepové frekvenci (75% - 90% maximální tepové frekvenci). Pro dosažení optimálního požadovaného výsledku je proto nutné používat HRC programy.

Způsob jak si stanovit maximální tepovou frekvenci je jednoduchý. Od čísla 220 odečtěte svůj věk v letech. Čili pokud máte např. 35 let Vaše maximální tepová frekvence je 220 - 35 = 185. Z této hodnoty si již víte pak procentním výpočtem stanovit optimální tepovou frekvenci dle cíli cvičení.

Tip: Z nabídky běžeckých trenažérů si vybírejte ty, které mají vestavěné tepové programy.


8. Měření tepové frekvence
Tak, jak jsme v předchozím bodě zmínili, měření tepové frekvence je důležitou součástí při získávání vytouženého cíle, ať je jím už odbourávání tuku a formování postavy, nebo fyzická zdatnost a kondice.
Dnes již všechny běžecké pásy umožňují měření tepové frekvence. Každý model to umožňuje pomocí snímačů umístěných na držadlech - pevných rukojetích. Takto měřené hodnoty můžete považovat za přibližné, i když u dražších modelů jsou relativně přesné.


Běh nebo chůze s rukama trvale položenými na rukojetích není vůbec příjemná a proto vyšší modely běžeckých pásů již mají v sobě integrované snímače hrudních pásů, které pak naměřené hodnoty poskytují samotnému počítači trenažéru, který na základě nich (při HRC programů) upravuje celý tréninkový režim, resp. nastavení jednotlivých parametrů jako jsou rychlost a sklon běžecké plochy jedná se například o pás s označením GB4600P.

Pokud trenažér nemá tepem řízené programy, jste pomocí displeje informováni o vaší aktuální tepové frekvenci a na základě tohoto údaje si už víte pak ručně upravit jednotlivá nastavení. V zásadě platí, že pokud potřebujete tepovou frekvenci zvýšit, tak potřebujete nastavit vyšší hodnotu rychlosti. Pokud Vám je již hodnota rychlosti nepříjemná, nezvyšujte ji dál, ale zvyšujte sklon běžecké plochy. Při tréninku velmi rychle pochopíte tento mechanismus, řiďte se podle kondice a pocitů.

Samotné hrudní pásy jsou součástí balení, pokud je to v popisu pásu uvedeno. Hrudní pás nelze přikoupit k běžeckým pásům, které nejsou s tímto pásem kompatibilní.


Tip: Upřednostněte běžecký trenažér se zabudovaným přijímačem pro hrudní pásy. Je to investice do budoucnosti.


9. Nosnost běžeckého trenažéru
Významným parametrem, který uvádějí všichni výrobci je maximální hmotnost uživatele. Mějte stále na paměti, že je třeba navýšit hodnotu hmotnosti nejtěžšího uživatele alespoň o 30% jeho tělesné hmotnosti a tak vybírat běžecký trenažér. Např. pokud vážíte 90 kg, vybírejte pás s nosností 120 kg a ne s nosností 100 kg. Při takovém postupu Vám pak bude sloužit trenažér k Vaší spokojenosti dlouhou dobu.

Základní modely mají nosnost 100 kg. Při vyšších řadách jednotlivých modelů tato hodnota narůstá na 120, 135, 150 a až 180 kg. I další technické parametry, jako např. způsob odpružení jsou přímo úměrné nosnosti. Samotné odpružení běžeckého pásu je velmi důležité, protože tlumí rázy prováděny chodidly při běhu a samozřejmě chrání Váš pohybový aparát a tlumí hlučnost.
Obecně platí, čím dražší běžecký pás, tím kvalitnější odpružení (měkčí). Je obrovský rozdíl mezi odpružením při běžeckém pásu za 9 000 Kč a za 20 000 Kč. Pokud plánujete cvičit dlouhodobě a pravidelně, nešetřete, vrátí se Vám to na kloubovém aparátu, nakolik se klouby méně namáhají.


10. Mazání běžecké plochy

Materiál běžecké plochy je během provozování běžeckého trenažéru mechanicky namáhán třením o podkladové desky a rotační válce. Z tohoto důvodu je třeba běžeckou plochu pravidelně mazat. Olej na mazání je součástí balení, V návodu najdete i přesný postup a intervaly v jakých je třeba tuto pravidelnou údržbu provádět.

Tip: Běžeckou desku mažte pravidelně a kontrolujte ji. Při správné údržbě Vám vydrží roky!


11. Skládání a přesun běžeckého trenažéru

Běžné běžecké pásy pro domácí použití a také většina pásů z kategorie klubových umožňují uživateli po skončení cvičení minimalizaci nároků na plochu a jejich běžecká plocha se dá velmi snadno zvednout do horizontální polohy. Tím se výrazným způsobem minimalizuje prostor, který Vám bude pás zabírat v době, kdy na něm necvičíte.
Na cvičení ho znovu připravíte jednoduchým uvolněním aretačního mechanismu a pás se volně a pomalu sklopí do pracovní polohy pomocí hydraulických tlumičů. Celý tento proces probíhá bezhlučně.

Takové běžecké pásy se dají i snadno přemísťovat v zvednuté poloze pomocí integrovaných válečků nebo ložisek. Jsou vyvážené tak, aby s nimi mohli snadno a bezpečně manipulovat i osoby něžnějšího pohlaví. Nemusíte se tedy bát, že běžecký pás s váhou 150 kg, nebudete vědět sklopit. Zvládnete to i jednou rukou. Stejně jednoduše lze trenažér na kolečkách přesunout, avšak již se dvěma rukama.


12. Záruka na běžecký trenažér

U nás je zákonná záruční doba 24 měsíců a v některých případech i 36 měsíců na motor. V Čechách a na Slovensku je bohužel pravidlem, že prodejci uvádějí 5 letou záruku. Avšak jen v podmínkách o záruce se dozvíte, že platí jen na rám výrobku a na zbývající části je záruka 24 měsíců.

Tip: Ověřte si u prodejce, zda se 5-letá záruka vztahuje na celý trenažér nebo jen na jeho části. Píšeme 5 letá, neboť toto bývá lákadlem u většiny značek.


13. Cena běžeckého trenažéru

Cena běžeckého pásu je přímo úměrná jeho kvalitě, tak jak je to u většiny výrobků. Samozřejmě na cenu má vliv i renomé konkrétní značky a záruky, které k běžeckému trenažeru poskytuje.
Volte produkt, který bude pro Vás a pro účel, který chcete dosáhnout optimální.

Tip: Kvalitní běžecké trenažéry vhodné na každodenní domácí trénink začínají již od 10 000 Kč.

 

Velmi rádi jsme se s vámi podělili o naše dlouholeté zkušenosti ve fitness oboru, ve kterém pracujeme již od roku 2008. Věříme, že uvedené informace byly pro vás užitečné a pomohou vám při výběru vašeho ideálního společníka, který vám pomůže při naplňování vašeho cíle nebo snů, ať už jde o vysněnou postavu, vynikající kondici, nebo vyřešení zdravotních problémů. Naše společnost je přímým dovozcem fitness strojů do ČR.